Dance Awards

Dance Awards (DA) er dansens svar på Idrettsgallaen. Dette er kvelden hvor både dansere, trenere, klubber og andre dansevenner hedres. Dance Awards ble avholdt for første gang i 2006, og har vært en årlig event siden den gang. 

danceawards_tilsporreskjema

DA arrangeres årlig i forbindelse med Ledersamlingen januar hvert år og kvelden byr på en helaften med dans i verdensklasse og utmerkelser til de som har gjort en ekstraordinær innsats for dansen i året som har gått. Vinnerne kåres av en jury bestående av dansefaglige og ikke dansefaglige medlemmer.

 

Vinnere av Dance Awards 2017 er:

Årets Kommunikasjonspris – Victory Dance (Kongsvinger)

Årets bilde – Foto: Jarl Andre Hanssen (DK 2Dance)

Årets danser – Herman Hølmo Keim (DK 2Dance)

Årets nykommer – William Gamborg-Nielsen (Palasset Danseklubb)

Årets konkurranse – Christmas Dance Festival (LSK dans)

Årets duo – Herman H Keim & Selina S Jappée (DK 2Dance)

Årets klubb – Lesja og Dovre danseteam

Årets trener – Anne Mari Furseth (DK Studio 1)

Årets ildsjel – Jarl Andre Hanssen (DK 2Dance)

Folkets Pris – Øyvind Gulli (DK Studio 1)

Integreringsprisen: DK Studio 1 & Victory Dance

Vi gratulerer alle prisvinnere!

 

Neste Dance Awards avholdes i januar 2018. Mer informasjon kommer senere.

 

 

Billettsalg
Her finner du informasjon og priser for billettsalg til årets dansehappening:

les mer

 

Kommer senere

 

Sted og Adresse
Her finner du informasjon om hvor Dance Awards 2018 avholdes:

les mer

 

 

Statutter
Her finner du en oversikt over hvilke priser som deles ut og statuttene til hver pris:

les mer

 

ÅRETS KLUBB
– Må ha vært medlem av ND i minimum ett år
– Skal stå for sin egen virksomhet uten et samarbeidende dansefirma/skole som står for aktiviteten.
– Skal ha et rekrutteringstilbud med bredde i alder, nivå og grener

ÅRETS DANSER
– Må være blant topp tre i Norge i sin egen dansegren
– Bør ha gode resultater fra internasjonale konkurranser
– Må være over 15 år

ÅRETS PAR/DUO
– Må være blant topp 3 i Norge i sin egen dansegren
– Bør ha gode resultater fra internasjonale konkurranser
– Må være over 15 år
ÅRETS NYKOMMER
– Skal ha svært gode nasjonale resultater
– Skal ha prestert godt i en eller flere nasjonale konkurranser, for første gang i året som har gått
– Kan ha gode resultater fra internasjonale mesterskap

ÅRETS KONKURRANSE
– Kan være alt fra en lokal klubbkonkurranse til et internasjonalt mesterskap
– Arrangementet skal være i henhold til konkurransereglementet fra ND
– Bør være nyskapende for å utvikle konkurransekonseptet
– Skal ha gode rammer for utøverne
– Skal ha et godt tidsskjema
– Skal ha gode publikumsfasiliteter

ÅRETS TRENER
– Kan ha bidratt til gode resultater nasjonalt og internasjonalt for utøvere
– Kan ha bidratt til økt rekurttering blant barn og unge
– Kan ha bidratt til nye dansemiljøer engasjerer seg inn i forbundet
– Kan ha bidratt til økt interesse for dans blant miniorietetsgrupper
– Kan ha bidratt til økt satsning på integrering
– Må være medlem av en klubb i regi av ND

ÅRETS KOMMUNIKASJONSPRIS
– Klubben må ha gode websider som tydelig kommuniserer hvem de er og hva de representerer
– Klubbens nettside skal ha informasjon om klubbens styre, samt vise til medlemskap i ND og NIF med logo
– Klubben skal benytte sosiale medier som en god kommunikasjonskanal (Facebook, Instagram, Twitter, etc.)
– Klubben skal vise kreativitet i sin formidling av sitt budskap

ÅRETS BILDE
– Må ha blitt tatt i 2016
– Skal være av god kvalitet
– Skal formidle dans og aktivitet på en god måte
– Må være av en danser tilknyttet Norges Danseforbund

ÅRETS ILDSJEL
– er en støttespiller for klubben og dens medlemmer
– kan ikke ha et ansettelsesforhold i organisasjonen (klubb/krets/forbund)
– kan ikke ha personlige og/eller kommersielle interesser i organisasjonen

Folkets Pris

Folkets pris avgjøres ikke av juryen, men i sin helhet av publikum som stemmer på de nominerte i forkant av Dance Awards.

 

Hederstegn med diplom

Dette er Norges Danseforbunds høyeste utmerkelse. Det kan tildeles enkeltpersoner (tillitsvalgte, ansatte og utøvere) som har gjort et særlig fortjenstfullt arbeid på flere plan innenfor organisasjonen (klubb, krets, grenseksjon, forbund) over en lenger periode. Vedkommende må gjennom sitt arbeid ha vist forankring og holdninger i NDs (danseglede, ambisiøsitet, nyskapenhet, samhold og fellesskap) og NIFs (helse, ærlighet, idrettsglede og fellesskap) verdier.

Beslutning om tildeling gjøres av Hovedstyret og protokollføres, etter at saken har vært forberedt og behandlet fortrolig. Hederstegnet deles ut på Forbundstinget eller på NDs Ledermøte/ Dance Awards.

Personer som har mottatt NDs Hederstegn vil ha gratis adgang på alle NDs arrangement, samt få tildelt diplom og statuett.

 

Historikk

Tidligere vinnere:

les mer

 

Vinnere Dance Awards 2017

Årets Kommunikasjonspris – Victory Dance (Kongsvinger)

Årets bilde – Foto: Jarl Andre Hanssen (DK 2Dance)

Årets danser – Herman Hølmo Keim (DK 2Dance)

Årets nykommer – William Gamborg-Nielsen (Palasset Danseklubb)

Årets konkurranse – Christmas Dance Festival (LSK dans)

Årets duo – Herman H Keim & Selina S Jappée (DK 2Dance)

Årets klubb – Lesja og Dovre danseteam

Årets trener – Anne Mari Furseth (DK Studio 1)

Årets ildsjel – Jarl Andre Hanssen (DK 2Dance)

Folkets Pris – Øyvind Gulli (DK Studio 1)

Integreringsprisen: DK Studio 1 & Victory Dance

 

Vinnere Dance Awards 2015

Årets Kommunikasjonspris – Elite Dance (Fredrikstad Danseklubb)

Årets bilde – Foto: Jarl Andre Hanssen

Årets danser – Selina Jappèe

Årets nykommer – Sofie Bjerknes Larsen

Årets gruppe – 2Dance Company X

Årets konkurranse – All White Party (FDJ), Victory Dance (Kongsvinger Danseklubb)

Årets duo – Thorbjørn Solvoll Urskog og Flora Bouchereau

Årets klubb – Victory Dance (Kongsvinger Danseklubb)

Årets trener – Guro Person

Årets ildsjel – Jarle Berenett

Folkets Pris – Marte Johansen

Hederstegn med diplom – Øystein Lühr-Sæthre

 

Vinnere Dance Awards 2014

Årets webside – Move On

Årets bilde – Foto: Margrethe Hegnar

Årets danser – Viktoria Staalesen Larsen

Årets nykommer – Jan Anders Presthus

Årets gruppe – 2Dance Company Senior

Årets konkurranse – VM Boogie Woogie (Molde Swing og Rockeklubb)

Årets duo – Pia og Janick Löwe

Årets klubb – Step Up Danseklubb

Årets trener – Jeanette Lühr-Sæthre

Årets ildsjel – Arve Tonning

Folkets Pris – Arve Tonning

Hederstegn med diplom – Jo Inge Norum og Aina Nygård

 

Vinnere Dance Awards 2013

Årets webside – Molde DK

Årets bilde – Foto: Margrethe Hegnar

Årets danser – Øyvind Gulli

Årets nykommer – Anna Louise Kalamar Amundsen

Årets gruppe – Move It

Årets konkurranse – Dancer Of The Year 2013

Årets duo – Thorbjørn Urskog & Susanne Sandberg

Årets klubb – Molde DK

Årets trener – Nancy Gogstad

Årets ildsjel – Heidi Wang

Folkets Pris – Julie Sofie Olesen Wichmann

Hederstegn med diplom – Anne Jensrud

 

Vinnere Dance Awards 2012

Årets webside – www.2dance.no

Årets bilde – Foto: Magnus Lindaas

Årets danser – Stine Larsen Nedgård

Årets nykommer – Jens Bastian Aamodt & Tuva Vik Byberg

Årets gruppe – Move It

Årets konkurranse – VM Boogie Woogie, Bugg & Lindy Hop 2012

Årets duo – Thorbjørn Urskog & Susanne Sandberg

Årets klubb – DK Studio 1

Årets trener – Ida Karlstad

Årets ildsjel – Valter Jacobsen

Folkets Pris – Martine Camilla Brænna

Hederstegn med diplom – Trine Dehli Cleve

 

Vinnere Dance Awards 2011

Årets webside – www.2dance.no

Årets bilde – Foto: Linn Beate Ludvigsen

Årets danser – Madeleine Enersen Hellerød

Årets nykommer – Pernille Brenni Brovold

Årets gruppe – Move It

Årets konkurranse – Norway International

Årets duo – Thorbjørn Urskog & Susanne Sandberg

Årets klubb – Sarpsborg DK (Evolution)

Årets trener – Nancy Gogstad

Årets ildsjel – Jan Andur Foss

Folkets Pris – Ida Karlstad

Hederstegn med diplom – Tom Skamo & Nancy Gogstad

 

Vinnere Dance Awards 2010

Årets webside – Team U&I

Årets bilde – Margrethe Hegnar, “Dancing Like an Angel”

Årets danser – Madeleine Enersen Hellrød

Årets nykommer – Maria Øvstedal Johansen og Sondre Olsen-Bye

Årets gruppe – Move It

Årets konkurranse – Dance Challenge 4, arrangør Dansehuset Lillehammer

Årets duo – Suleman og Bilal Malik

Årets klubb – Nord-Jæren Sportsdanserklubb

Årets trener – Jane Vestøl

Årets ildsjel – Jarle Witzlinger

Folkets Pris – Renate Berenett

Hederstegn med diplom – Kim Rygel, Cecilie Brinck Rygel, Anita Nagren Langset, Erling Langset, Raymond Myhrengen, Gunn Berglen Myhrengen.

 

Vinnere Dance Awards 2009

Årets webside – DK Studio 1

Årets danser – Madeleine Enersen Hellrød

Årets nykommer – Martine Camilla Brænna

Årets gruppe – Stardust

Årets konkurranse – Nord Europeisk Mesterskap

Årets duo – Thorbjørn Urskog og Susanne B. Sandberg

Årets klubb – DK Dans Fauske

Årets trener – Jeanette Lühr-Sæthre

Årets ildsjel – Monica Melås

Folkets Pris – Suleman og Bilal Malik

 

Vinnere Dance Awards 2008

Årets Hederspris – Grethe Andersen

 

Vinnere Dance Awards 2007

Årets Hederspris – Trond Harr

 

Vinner Dance Awards 2006

Årets Hederspris – Jørgen Brudal Sandnes og Aina Nygård